Z historie plyšového medvídka

Plyšový medvídek se drží na pomyslném žebříčku popularity hraček již mnoho desetiletí. Ačkoli není zdaleka tak starý jako panenka, jejíž historie sahá až do pravěkých dob, rychle si získal oblibu mezi malými dětmi bez rozdílu pohlaví, a to i přesto, že Richard Steiff, jeden z jeho duchovních otců, původně zamýšlel plyšového medvídka jako panenku pro kluky.

Do jakého věku můžeme tedy datovat zrod této tak atraktivní hračky? Zřejmě nejstarší medvídek vznikl pod rukama švadleny Margarety Steiffové, která byla od útlého dětství upoutána na invalidní vozík. Ta se zálibou vyráběla různá zvířátka ze zbytků látek. Její synovec Richard Steiff využil její talent a své tetě jednoho dne přinesl nákresy mláděte hnědého medvěda a nechal ji, aby podle nich ušila hračku. Předchůdce plyšového medvídka vznikl tedy někdy okolo roku 1894.

Medvídek, jak ho známe dnes, však „přišel na svět“ u Steiffů až roku 1902. Byl vestoje 50 cm vysoký a čumáček měl z pečetního vosku.  Chcete-li ho spatřit na vlastní oči, máte zřejmě možnost. Podle autorek knihy Umění hraček se totiž nachází střídavě v pražském a mnichovském muzeu hraček.

Někteří historici však připisují prvenství jiným výrobcům než Steiffům. Podle nich jimi měli být ruští přistěhovalci Morris a Rosa Michtomovi, kteří v Brooklynu vyráběli plyšové medvídky přibližně ve stejné době jako je Steiffové vyráběli v Německu.

Plyšový medvídek se v zemích na západ od nás označuje jako „Teddy bear“, „Teddybär“. I u nás je toto označení známé. Proč tomu tak je? Medvídek byl totiž takto pojmenován díky příhodě, v níž figuroval americký prezident Theodor „Teddy“ Roosevelt. Ten se v listopadu roku 1902 v Mississippi účastnil lovu medvědů. Mezi soupeři existovala velká rivalita a většina z nich už nějaké zvíře odstřelila. Lidé z prezidentovy družiny vedené Holtem Collierem po nějaké době konečně spatřili v lesích malé medvídě baribala, které obklíčili, mlátili a nakonec přivázali ke stromu. Collier předpokládal, že prezident zvíře zastřelí. Ten však proti očekávání odmítl s tím, že by takový čin byl velmi nesportovní. Přikázal však, aby i tak bylo medvídě zastřeleno, aby se déle neprodlužovalo jeho utrpení. Událost se stala velmi populární díky listu Washington Post, kde byla zveřejněna karikatura zvěčňující Theodora Roosevelta s odmítavým gestem stojícího v loveckém zády k medvíděti. Plyšového medvídka tak na památku pojmenovali výrobci hraček po tehdejším americkém prezidentovi – „Teddy“.

Plyšový medvídek je vděčným dárkem pro děti. Třeba i Vy budete svým ratolestem chtít věnovat tuto oblíbenou hračku. V Domě U Vlaštovek máme nyní kolekci medvídků francouzské značky Louise Mansen. Jistojistě udělají malým holčičkám a chlapečkům stejnou radost jako dětem na samém počátku 20. století medvídci od Steiffů.

teddy-bear

 

ZDROJE:

[1] STEIGER, Eva a STEIGER, Ivan. Umění hraček dvou tisíciletí: obrázkový průvodce zlatým věkem historických hraček. 3., rozš. a upr. vyd., V České republice 1. V Praze: Muzeum hraček, ©2013. 304 s. ISBN 978-80-260-5108-4.

[2] KNÁPEK, Zdeněk a TITĚRA, Daniel. Rukověť sběratele hraček: katalog hraček. 1. vyd. Olomouc: Rubico, [2002]. 369 s. Knížka pro každého. ISBN 80-85839-74-1.

[3] Plyšový medvídek. Antikvariát Kant [online]. 1999. vyd. [cit. 2014-11-19]. Dostupné z: http://www.antik-kant.cz/poradna/poradce/teddy.html

[4] Teddy bear. In: Wikipedia: the free encyclopedia [online]. San Francisco (CA): Wikimedia Foundation, 2001-, 2014 [cit. 2014-11-19]. Dostupné z: http://en.wikipedia.org/wiki/Teddy_bear